2015 U.S. Junior Amateur Groupings and Starting Times

All Times EDT

Monday (July 20), hole #1 / Tuesday (July 21), hole #10

7 a.m. / 12:15 p.m. – Joseph Weiler, Bloomington, Ind.; Tripp Kinney, West Des Moines, Iowa; Andrew Orischak, Hilton Head Island, S.C.

7:10 a.m. / 12:25 p.m. – Davis Shore, Knoxville, Tenn.; Blake Micholas, Potomac, Md.; Orion Yamat, Niles, Ill.

7:20 a.m. / 12:35 p.m. – Joshua Gliege, Eagle, Idaho; Walker Lee, Houston, Texas; Tony Gil, Canada

7:30 a.m. / 12:45 p.m. – Brandon Mancheno, Jacksonville, Fla.; Frankie Thomas, Chesterfield, Mo.; Viraj Garewal, Raleigh, N.C.

7:40 a.m. / 12:55 p.m. – Joey Park, Lake Elmo, Minn.; Koichiro Ishika, Japan; Jake DeZoort, Tuscaloosa, Ala.

7:50 a.m. / 1:05 p.m. – William Thomson, Pittsford, N.Y.; Brandon Lacasse, Canada; Evan Brown, Chadds Ford, Pa.

8 a.m. / 1:15 p.m. – Frank Lindwall, Cedar Rapids, Iowa; David Snyder, McAllen, Texas; Jimmie Massie, Lynchburg, Va.

8:10 a.m. / 1:25 p.m. – John Augenstein, Owensboro, Ky.; Peter Kuest, Fresno, Calif.; Rhett Rasmussen, Draper, Utah

8:20 a.m. / 1:35 p.m. – Nicholas Costello, Austin, Texas; Owen Calvin-Smith, South Pasadena, Calif.; Sarit Suwannarut, Thailand

8:30 a.m. / 1:45 p.m. – Chris Ferris, Saint Louis, Mo.; Eddy Lai, San Jose, Calif.; Andrew Walker, Battle Creek, Mich.

8:40 a.m. / 1:55 p.m. – Christian Salzer, Sumter, S.C.; Clay Seeber, Newport Beach, Calif.; Andy Ogletree, Little Rock, Miss.

8:50 a.m. / 2:05 p.m. – Noah Goodwin, Corinth, Texas; Kristoffer Reitan, Norway; Alberto Martinez, Weston, Fla.

9 a.m. / 2:15 p.m. – Drew Gonzales, Lafayette, La.; Chandler Eaton, Alpharetta, Ga.; Viktor Hovland, Norway

Monday (July 20), hole #10 / Tuesday (July 21), hole #1

7 a.m. / 12:15 p.m. – Coby Welch, Highlands Ranch, Colo.; Andrew Sciarretta, Wilton, Conn.; William Holcomb, Crockett, Texas

7:10 a.m. / 12:25 p.m. – Charlie Miller, Jackson, Miss.; Alvin Kwak, Mukilteo, Wash.; Cole Hammer, Houston, Texas

7:20 a.m. / 12:35 p.m. – Collin Clark, Mansfield, Texas; Jeremy Eckenrode, Ebensburg, Pa.; Preston Ball, Raleigh, N.C.

7:30 a.m. / 12:45 p.m. – Eric Ghim, Glendale, Ariz.; Chris Navarro, Davidsonville, Md.; Ryan Grider, Lewisville, Texas

7:40 a.m. / 12:55 p.m. – Won Jun Lee, Republic of Korea.; Kobdech Rodrat, Thailand; Brayden Baldridge, Howard, Ohio

7:50 a.m. / 1:05 p.m. – David Mackey, Watkinsville, Ga.; Parker Gillam, Cary, N.C.; Tanner Johnson, Venetia, Pa.

8 a.m. / 1:15 p.m. – Nathan Chuwait, Herndon, Va.; Haoyuan Li, Ppls Repl. of China; Justin Egelske, Thousand Oaks, Calif.

8:10 a.m. / 1:25 p.m. – Charles-Eric Belanger, Canada; Stuart Fuller, Winston-Salem, N.C.; Turk Pettit, Auburn, Ala.

8:20 a.m. / 1:35 p.m. – Winston Margaritis, Collierville, Tenn.; Kyosuke Hara, Honolulu, Hawaii; Connor Daly, Bronxville, N.Y.

8:30 a.m. / 1:45 p.m. – Joe Highsmith, Lakewood, Wash.; Clay Feagler, Laguna Niguel, Calif.; Alec Bard, New Hartford, N.Y.

8:40 a.m. / 1:55 p.m. – Jake Kuwitzky, McKinney, Texas; Devondeep Bling, Ridgecrest, Calif.; Gray Potter, Canada

8:50 a.m. / 2:05 p.m. – James Imai, Brookline, Mass.; Davis Bryant, Aurora, Colo.; Scott Mitchell, Santa Rosa, Calif.

9 a.m. / 2:15 p.m. – Teddy Zinsner, Alexandria, Va.; Spencer Soosman, Westlake Village, Calif.; Travis Vick, Houston, Texas

Monday (July 20), hole #1 / Tuesday (July 21), hole #10

12:15 p.m. / 7 a.m. – Eric Bae, Pinehurst, N.C.; Cullen Plousha, Carlsbad, Calif.; Cooper Dossey, Austin, Texas

12:25 p.m. / 7:10 a.m. – Jake Chanen, Phoenix, Ariz.; Brad Dalke, Hobart, Okla.; Christian Baliker, Simpsonville, S.C.

12:35 p.m. / 7:20 a.m. – Connor O'Brien, Rowayton, Conn.; Isaiah Choi, San Ramon, Calif.; Ben Sigel, Deephaven, Minn.

12:45 p.m. / 7:30 a.m. – Austin Vukovits, Fishers, Ind.; Michael Feagles, Scottsdale, Ariz.; Tyler Strafaci, Davie, Fla.

12:55 p.m. / 7:40 a.m. – Wells Padgett, Wichita, Kan.; Dan Erickson, Whittier, Calif.; Hunter Wolcott, Burns, Tenn.

1:05 p.m. / 7:50 a.m. – Billy Basham, Louisville, Ky.; Jack Parrott, Columbia, S.C.; Sahith Theegala, Chino Hills, Calif.

1:15 p.m. / 8 a.m. – Marcos Montenegro, Argentina; Will Chandler, Atlanta, Ga.; Drew Bernard, Charlotte, N.C.

1:25 p.m. / 8:10 a.m. – Jaxon Lynn, Canada; Eugene Hong, Sanford, Fla.; Trent Phillips, Inman, S.C.

1:35 p.m. / 8:20 a.m. – Jack Melville, Maple Glen, Pa.; Chun An Yu, Chinese Taipei; Logan Lowe, Grass Valley, Calif.

1:45 p.m. / 8:30 a.m. – Michael Saccente, New Smyrna Beach, Fla.; Brandon Gillis, Nashua, N.H.; Allen Smith, Durham, N.C.

1:55 p.m. / 8:40 a.m. – Aaron Ramos, Goodyear, Ariz.; Christopher Gotterup, Little Silver, N.J.; Matt Liston, Louisville, Ky.

2:05 p.m. / 8:50 a.m. – Walter Brinker, Sanford, N.C.; Cheng Jin, Ppls Repl. of China; Rij Patel, Hunt Valley, Md.

2:15 p.m. / 9 a.m. – Anthony Bolden, Mokena, Ill.; Ashkaan Hakim, San Ramon, Calif.; Bennett Buch, Sykesville, Md.

Monday (July 20), hole #10 / Tuesday (July 21), hole #1

12:15 p.m. / 7 a.m. – Easton Paxton, Riverton, Wyo.; David Baker, Auburn, Ala.; Noah Gillard, Greenwood, Ind.

12:25 p.m. / 7:10 a.m. – Justin LaFrance, Milford, Mich.; Bryan Baumgarten, Granite Bay, Calif.; Thomas Longbella, Chippewa Falls, Wis.

12:35 p.m. / 7:20 a.m. – Reese Ramsey, Austin, Texas; Joshua Sedeno, Roseville, Calif.; Cooper Sears, Old Hickory, Tenn.

12:45 p.m. / 7:30 a.m. – Brendan O'Reilly, Hinsdale, Ill.; Subin Lee, Englewood, Colo.; Jacob Bergeron, Slidell, La.

12:55 p.m. / 7:40 a.m. – Pete Kuhl, Morton, Ill.; Philip Barbaree, Shreveport, La.; Jack Trent, Australia

1:05 p.m. / 7:50 a.m. – Thomas 'Jack' Simpson, Canada; Wilson Furr, Jackson, Miss.; Spencer Ralston, Gainesville, Ga.

1:15 p.m. / 8 a.m. – Chris Nido, Palmetto Bay, Fla.; Ivan Camilo Ramirez, Colombia; Ahmed Ali, Palo Alto, Calif.

1:25 p.m. / 8:10 a.m. – J.J. Gresco, Scottsdale, Ariz.; Matthew Ruel, Oldsmar, Fla.; Michael Sanders, Davidson, N.C.

1:35 p.m. / 8:20 a.m. – George Markham, Phoenix, Ariz.; John Felitto, Mountainside, N.J.; Parker Sexton, Germantown, Tenn.

1:45 p.m. / 8:30 a.m. – Lane Wallace, Yukon, Okla.; Ethan Ng, New York, N.Y.; Marco Hugo Steyn, South Africa

1:55 p.m. / 8:40 a.m. – Bryce Hammer, Sioux Falls, S.D.; Kaiwen Liu, Ppls Repl. of China; Brody Blackmon, Sulphur Springs, Texas

2:05 p.m. / 8:50 a.m. – Carlo Villaroman, Philippines; Matthew Wolff, Agoura Hills, Calif.; John Pak, Scotch Plains, N.J.

2:15 p.m. / 9 a.m. – Andy Zhang, Ppls Repl. of China; Parker Coody, Plano, Texas; Ari Gulugian, Irvine, Calif.

 

More from the USGA