U.S. AMATEUR FOUR-BALL
Starting Times Announced for Inaugural U.S. Amateur Four-Ball April 24, 2015

Four-time USGA champion Nathan Smith will partner with fellow 2013 USA Walker Cup Team member Todd White at The Olympic Club. (USGA/Chris Keane)

SAN FRANCISCO – Groupings and starting times have been announced for the first two rounds of the 2015 U.S. Amateur Four-Ball Championship, Saturday, May 2 and Sunday, May 3, at the 6,981-yard, par-70 The Olympic Club (Lake Course) and the 6,761-yard, par-70 The Olympic Club (Ocean Course).

 The U.S. Amateur Four-Ball consists of 36 holes of stroke play on May 2 and 3, after which the 128 sides (256 players) will be reduced to the low 32 sides (64 players). There will be five rounds of match play at The Olympic Club’s Lake Course, starting May 4. The quarterfinals are slated for May 5, while the semifinals will be played the following morning. The championship is scheduled to conclude with an 18-hole final on Wednesday, May 6, starting at 1 p.m. PDT.

All Times PDT

Saturday (May 2), Lake Course, hole #1 / Sunday (May 3), Ocean Course, hole #1

7 a.m. - 10:24 a.m. – Walter Gieselman, Commerce Township, Mich./Ken Hudson, Bloomfield Hills, Mich.; Michael Walton, Indian Wells, Calif./ Jeffrey Fortson, Palm Desert, Calif.

7:12 a.m. - 10:36 a.m. – Brian Gillespie, Wayne, Pa./Mike Hyland, Medford, N.J.; Jim Dunlap, Beaverton, Ore./Jay Poletiek, Portland, Ore.

7:24 a.m. - 10:48 a.m. – Robert Polk, Parker, Colo./Bill Fowler, Lakewood, Colo.; John Ramsey, Glenview, Ill./Chadd Slutzky, Deer Park, Ill.

7:36 a.m. - 11 a.m. – Paul Dagys, Bolingbrook, Ill./Robert Bruce, Chicago, Ill.; Greg Kennedy, Atlanta, Ga./Reece Whitley, Smyrna, Ga.

7:48 a.m. - 11:12 a.m. – Danny Lovell, Dallas, Texas/Greg Smith, Austin, Texas; Jason Higton, Fresno, Calif./Ryan Higton, Fresno, Calif.

8 a.m. - 11:24 a.m. – Zach Atkinson, Colleyville, Texas/James Edmondson, North Richland Hills, Texas; Brad Nurski, St. Joseph, Mo./Richard Berkmeyer, St. Louis, Mo.

8:12 a.m. - 11:36 a.m. – Benjamin Day, North Haven, Conn./Daniel Day, Clemson, S.C.; Ahmed Ali, Palo Alto, Calif./Hussain Ali, Palo Alto, Calif.

8:24 a.m. - 11:48 a.m. – Alex Kephart, Colorado Springs, Colo./ Nicholas Tarasiewicz, Germany; Robert Leopold, Coventry, R.I./ Brad Valois, Warwick, R.I.

8:36 a.m. - Noon – Brian Keenan, Tampa, Fla./Paul Royak, Tampa, Fla.; Ben Keefer, Glen Allen, Va./Jimmy Delp, Arlington, Va.

8:48 a.m. - 12:12 p.m. – Lew Mitchell, Birmingham, Ala./Will Swift, Vestavia, Ala.; Jack Wallace, Beverly, Pa./Sean Semenetz, Philadelphia, Pa.

9 a.m. - 12:24 p.m. – Daniel Eggertsson, Royal Palm Beach, Fla./Jason Feng, Orlando, Fla.; Tom Abell, Oregon, Wis./Keith Humerickhouse, Eagle, Colo.

9:12 a.m. - 12:36 p.m. – Michael Walker, Marstons Mills, Mass./Bill Vanstratum, South Dennis, Mass.; Brian Hicks, Rockville, Md./Matthew McCormick, Rockville, Md.

9:24 a.m. - 12:48 p.m. – Ryan McCarthy, Rockville, Md./Patrick McCormick, Baltimore, Md.; Forrest Crabtree, Mobile, Ala./Austin Hynson, Mobile, Ala.

9:36 a.m. - 1 p.m. – Kyle Suppa, Honolulu, Hawaii/Kyosuke Hara, Honolulu, Hawaii; Jeff Chapman, Denver, Colo./Andrew Tapia, Raton, N.M.

9:48 a.m. - 1:12 p.m. – Paul Droogsma, Fort Worth, Texas/Mike Masowich, Fort Worth, Texas; Walter Egloff, Chevy Chase, Md./Leland Detmer, Washington, D.C.

10 a.m. - 1:24 p.m. – Don Walsworth, Leawood, Kan./Jon Troutman, Spring Hill, Kan.; Erik Ciotti, Winfield, Ill./Michael Affeldt, Chicago, Ill.

10:24 a.m. - 7 a.m. – John Simpson, Canada/ Gary Young, San Francisco, Calif.; Andrew Wyatt, Midland, Texas/ Brett Douglas, Midland, Texas

10:36 a.m. - 7:12 a.m. – Gene Elliott, West Des Moines, Iowa/Michael McCoy, Des Moines, Iowa; Jake Yount, Washington, D.C./Tim Mickelson, Scottsdale, Ariz.

10:48 a.m. - 7:24 a.m. – Tim Jackson, Memphis, Tenn./Todd Burgan, Knoxville, Tenn.; Christopher Baloga, Baltimore, Md./Jeffrey Castle, Parkville, Md.

11 a.m. - 7:36 a.m. – Timothy Schmitt, Garden City, N.Y./James Mastaglio, Garden City, N.Y.; David Griffin, Ocala, Fla./Matthew Giovannelli, Ocala, Fla.

11:12 a.m. - 7:48 a.m. – Andy Latowski, Plainsboro, N.J./Philip Bartholomew, Philadelphia, Pa.; Matthew Simone, Pittsburgh, Pa./Cory Bacon, Cave Creek, Ariz.

11:24 a.m. - 8 a.m. – Trevor Sluman, Rochester, N.Y./Gus Lundquist, Parker, Colo.; Todd White, Spartanburg, S.C./Nathan Smith, Pittsburgh, Pa.

11:36 a.m. - 8:12 a.m. – Tyler Shelton, Fairway, Kan./Doug Albers, Leawood, Kan.; Sean Lackey, Canada/Patrick Forbes, Canada

11:48 a.m. - 8:24 a.m. – Trevor Randolph, Franklin Lakes, N.J./Keith Unikel, Potomac, Md.; Daniel Ragsdale, Oak Park, Calif./Satchel Herrmann, Ventura, Calif.

Noon - 8:36 a.m. – Grant Skyllas, Reading, Pa./Josh Krumholz, Reading, Pa.; J.D. McNeill, Raleigh, N.C./Victor Galvani, Hopkinton, Mass.

12:12 p.m. - 8:48 a.m. – Jeffrey Jolley, South Jordan, Utah/Darrin Overson, Provo, Utah; David Nelson, Reno, Nev./Roman Mudd, Reno, Nev.

12:24 p.m. - 9 a.m. – Kyle Milner III, Spartanburg, S.C./Josh Branyon, Anderson, S.C.; Michael Board, Spring, Texas/Drew Jones, Decatur, Texas

12:36 p.m. - 9:12 a.m. – Mike Cromer, Peachtree Corners, Ga./David Poteet, Suwanee, Ga.; Jay Csipkes, McKinney, Texas/Brian Csipkes, Omaha, Neb.

12:48 p.m. - 9:24 a.m. – Keith Decker, Martinsville, Va./Jon Hurst, Fredericksburg, Va.; Jordan Nasser, Irvine, Calif./Taylor Wood, Rancho Santa Margari, Calif.

1 p.m. - 9:36 a.m. – Scott Harvey, Greensboro, N.C./Todd Mitchell, Bloomington, Ill.; Drew Olson, Piedmont, Calif./David Reneker, Santa Monica, Calif.

1:12 p.m. - 9:48 a.m. – Hunter Watkins, Lexington, S.C./Gary Wilkerson, Elgin, S.C.; Kevin Marsh, Henderson, Nev./Brady Exber, Las Vegas, Nev.

1:24 p.m. - 10 a.m. – R.J. Nakashian, Palm Beach Gardens, Fla./Stephen Anderson, Hobe Sound, Fla.; Brian Noonan, Austin, Texas/Riley Pumphrey, Austin, Texas

Saturday (May 2), Ocean Course, hole #1 / Sunday (May 3), Lake Course, hole #1

7 a.m. - 10:24 a.m. – Austin Connelly, Dallas, Texas/Sam Burns, Shreveport, La.; Cole Chelle, Kansas City, Kan./Jack Fiscus, Bentonville, Ark.

7:12 a.m. - 10:36 a.m. – Cameron Hooper, Atlanta, Ga./David Noll Jr., Dalton, Ga.; Iain Macdonald, Fullerton, Calif./Robert Valerio, Hawthorne, Calif.

7:24 a.m. - 10:48 a.m. – Marc Apps, Phoenix, Ariz./Tyler Apps, Phoenix, Ariz.; Jacob Huizinga, Orlando, Fla./William Wrigley, Winter Garden, Fla.

7:36 a.m. - 11 a.m. – Casey Granston, Seattle, Wash./Erik Heggelund, Seattle, Wash.; Gary Dunn, Sacramento, Calif./Jon Peterson, Granite Bay, Calif.

7:48 a.m. - 11:12 a.m. – Oliver Rheinfurth, Encino, Calif./Marc Reyes, Philippines; Christian Vozza, Orlando, Fla./Matthew McLaughlin, Barrington, Ill.

8 a.m. - 11:24 a.m. – John Penn, Chicago, Ill./Edward Kantor, Chicago, Ill.; Joseph Alvarez, North Berwick, Maine/Ricky Jones, Thomaston, Maine

8:12 a.m. - 11:36 a.m. – Eric Sage, Scottsdale, Ariz./Mike Wagner, Scottsdale, Ariz.; Michael Sims, West Columbia, S.C./Jordan Byrd, Greenville, S.C.

8:24 a.m. - 11:48 a.m. – Matthew Van Zandt, Houston, Texas/Drew Allenspach, Louisville, Ky.; Jeff Williams, St. Cloud, Fla./Tee McCabe, Naples, Fla.

8:36 a.m. - Noon – Sam Bernstein, New York, N.Y./Gregory Shuman, New York, N.Y.; Gary Deblaquiere, Granite Bay, Calif./Scott Colby, Granite Bay, Calif.

8:48 a.m. - 12:12 p.m. – Jim Krivanek, Cleveland, Ohio/Brian Smith, Amherst, Ohio; Maverick McNealy, Portola Valley, Calif./Viraat Badhwar, Australia

9 a.m. - 12:24 p.m. – Clinton Dammann, Glencoe, Minn./Mike Fiedler, Lakeville, Minn.; David Bartman, Los Angeles, Calif./Edward Fryatt, Las Vegas, Nev.

9:12 a.m. - 12:36 p.m. – Ryan Riley, Easton, Mass./Kevin Silva, New Bedford, Mass.; Matthew Collins, Powell, Ohio/Wes Stafford, Willoughby, Ohio

9:24 a.m. - 12:48 p.m. – Michael Garcia, Erie, Pa./Ted Grassi, Erie, Pa.; Tyler Haire, Fort Wayne, Ind./Brian Straley, Fort Wayne, Ind.

9:36 a.m. - 1 p.m. – Andrew Sajevic, Fremont, Neb./John Sajevic, Fremont, Neb.; Doug Kleeschulte, Kingston, N.Y./Jeffrey Schaller, Kingston, N.Y.

9:48 a.m. - 1:12 p.m. – Patrick Rahn, Stratham, N.H./Billy Forcier, Portsmouth, N.H.; Eric Rustand, Tucson, Ariz./Clark Rustand, Tucson, Ariz.

10 a.m. - 1:24 p.m. – Will Doughtie, Amarillo, Texas/Luke Kane, Amarillo, Texas; Patrick Ross, Dunmore, Pa./Brandon Matthews, Dupont, Pa.

10:24 a.m. - 7 a.m. – Tanner Higham, Logan, Utah/Nick Higham, Shelley, Idaho; Devin Miertschin, El Paso, Texas/Justin Knauber, Albuquerque, N.M.

10:36 a.m. - 7:12 a.m. – Tom Brandes, Bellevue, Wash./Mike Haack, Bellevue, Wash.; Sam Wallach, Randolph, N.J./Steven Zychowski, Mendham, N.J.

10:48 a.m. - 7:24 a.m. – Austin Eaton III, Lakeville, Minn./Roger Hoit, Summit, N.J.; Kent Crymes, Birmingham, Ala./Jason Owenby, Birmingham, Ala.

11 a.m. - 7:36 a.m. – Henry Shimp, Charlotte, N.C./Nolan Mills, Charlotte, N.C.; Conor Casey, Madison, N.J./Griffin Kern, New York, N.Y.

11:12 a.m. - 7:48 a.m. – Austin Smotherman, Loomis, Calif./Bryson DeChambeau, Clovis, Calif.; Thomas Walsh, High Point, N.C./Hardin Councill, High Point, N.C.

11:24 a.m. - 8 a.m. – Austin Gray, Richmond, Va./ Ross Sumner, Richmond, Va.; Will Betts, Leechburg, Pa./ Evan Russell, Grantham, N.H.

11:36 a.m. - 8:12 a.m. – Ashwin Arasu, San Diego, Calif./ Sahith Theegala, Chino Hills, Calif.; William Gordon, Davidson, N.C./ Steve Harwell, Mooresville, N.C.

11:48 a.m. - 8:24 a.m. – Sherrill Britt, West End, N.C./Greg Earnhardt, Greensboro, N.C.; Jason Greiner, Cincinnati, Ohio/Jason Allen, Las Vegas, Nev.

Noon - 8:36 a.m. – Addison Owens, New Preston, Conn./Todd Payne, Danbury, Conn.; Tim Tucker, Coos Bay, Ore./Kyle Crawford, Coos Bay, Ore.

12:12 p.m. - 8:48 a.m. – Patrick Bailey, Houston, Texas/Seth Thornton, Houston, Texas; Chase Nicolai, Long Beach, Calif./Cole Young, Carlsbad, Calif.

12:24 p.m. - 9 a.m. – Kyle Cox, Springport, Ind./Kyle Wilson, Selma, Ind.; David Jones, Norwich, Conn./Brian Bardier, Dayville, Conn.

12:36 p.m. - 9:12 a.m. – T.J. Brudzinski, Columbus, Ohio/Chris Brooks, Columbus, Ohio; Rick Bell, Oklahoma City, Okla./Don Cochran, Norman, Okla.

12:48 p.m. - 9:24 a.m. – Draegen Majors, Tulsa, Okla./Brooks Price, Dallas, Texas; Blake Seider, Wauwatosa, Wis./Daniel Benedum, Milwaukee, Wis.

1 p.m. - 9:36 a.m. – Mike Melhus, Rogers, Minn./Greg Melhus, West Fargo, N.D.; Kenneth Bakst, New York, N.Y./Jonathan Doppelt, Great Neck, N.Y.

1:12 p.m. - 9:48 a.m. – Jim Williams, Orinda, Calif./Scott Williams, San Francisco, Calif.; Clay Pinson, St. Francisville, La./Bret Pinson, Baton Rouge,, La.

1:24 p.m. - 10 a.m. – James Scorse, Churchville, N.Y./Tim Spitz, Rochester, N.Y.; Andrew Lawson, Dallas, Texas/James Lawson, Los Angeles, Calif.

More from the USGA